Yardım Merkezi >

SPF Kaydı

Eğer mail çıkışı yaptığınız ip adresleri kara listede değilse ve mail gönderiminde başarı sağlayamıyorsanız alan adınız için SPF kaydı oluşturmalısınız.SPF kaydı, alan adınız için hangi mail sunucularının mail gönderme izni olup olmadığını tanımlayan bir DNS kaydıdır.

Bulunduğunuz ip adresinin SPAM listlerde olup olmadığını şu bağlantıdan kontrol edebilirsiniz ;

http://www.mxtoolbox.com/blacklists.aspx

SPF kaydının amacı, SPAM mail göndericilerinin sizin alan adınızı sahte gönderen adresi olarak kullanmasınız engellemektir.Mail sunucuları SPF kaydınızı inceleyip, iletinin sizin tarafınızdan yetkilendirilip yetkilendirilmediğini denetleyip alıcıya ulaştırır yada ulaştırmaz.SPF kaydınız olmadığında yada hatalı olduğunda mail gönderdiğiniz mail sunucuları iletinizi reddedebilir yada SPAM olduğunu düşünebilir.

Hotmail, Gmail gibi bilinen mail servisleri ve artık günümüzde ki çoğu mail sunucuları SPF kaydını zorunlu bir doğrulama yöntemi olarak kullanarak alıcılarını spam gönderilerden korumaktadır.

Her mail gönderdiğiniz mail sunucusunun her işlemde SPF kaydınızı kontrol edeceğini düşünerek eğer gönderdiğiniz başarılı olmuyorsa öncelikle SPF kaydınızın doğru yapılandırıp yapılandırılmadığını kontrol ediniz.

“v=spf1 a mx:alanadiniz.com include:alanadiniz.com ip4:94.102.11.175/24 ip4:94.102.11.170/24 ~all”

SPF kaydı iletinizi Inbox’a düşürme konusunda %100 çözüm olmasa da sürekli iletişim halinde ve kayıt altında olduğunuz için %90 oranında daha az sorun yaşarsınız.%100 çözüm ise bu işlemlerden sonra kesinlikle spam yapmamanızdır.

Daha fazla teknik detay ve bilgi için : Sender Policy Framework

Kategori : "DNS İşlemleri, Mail Servisleri"
İlgili aramalar : , , , , .


Yorum Bırakın

İsim

Mail (gizli kalacak)

Görüşünüz ;© 2006-2014 Aktif Bilişim İnternet Hizmetleri